Akvarijní rybky Tomáše a Erika

Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

Živorodka Duhová

Živorodka Duhová

Čeleď: Poeciliidae (Živorodkovití)
Synonyma: Gupka , Paví očko
Typ: Sladkovodní
Velikost: 3 - 6 cm
Původ: Jižní Amerika; Venezuela, Batbados, Trinidad a Tobago, severní Brazílie a Guyana (zavlečena na mnoho dalších míst). Je to jedna z nejhojnějších ryb, Obrovská hejna obývají teplé brakické i sladké vody jihoamerického kontinentu.
Teplota: 22 - 27°C
Kyselost: 6 - 8 pH
Tvrdost: 3 - 25°dGH
Chov: Snadný
Obvyklá cena: 10 - 20 Kč
Lokalizace: Celá nádrž
Krmení: Všežravec - pro dobré vybarvení a růst by strava měla být pestrá a obsahovat masitou i rostlinnou složku. Bez problémů přijímají i umělá krmiva, vločky i granule.
Pohlaví: Sameček je barevnější a liší se řitní ploutví přeměněnou v rozmnožovací ústrojí nazývané u živorodek gonopodium. Samci mají výrazně prodlouženou ocasní a hřbetní ploutev. Samičky jsou méně barevné a výrazně větší (samci 35 mm, samice 60 mm). Samička má v dolní břišní části v blízkosti řitní ploutve výraznou tmavou skvrnu březosti. Samec je pohlavně dospělý přibližně ve dvou měsících a samice ve třech měsících.
Samec Samice
Odchov: Rozmnožování probíhá po celý rok a samice rodí živá mláďata. Sameček je vybaven gonopodiem, kterým do samičky vstříkne spermie a oplodní jikry. Na jedno oplodnění samice vrhne i několikrát, oplodněné samice tak mohou rodit mladé i několik měsíců bez přítomnosti samce. Gravidita samice trvá přibližně 4 týdny a velikost potěru po narození se pohybuje ve velikosti 7-12 mm. Ve vrhu je v průměru 20-40 mláďat. Mohou se vyskytnou i velmi malé vrhy pouze s několika mláďaty, ale naopak nejsou vzácností i vrhy čítající více jak 100 kusů. Bezprostředně před porodem prasknou jikernaté obaly v těle samice a samice potěr vypuzuje ven z těla. Při porodu potěr klesá ke dnu. Na dně se mu naplní plynový měchýř, díky kterému může bezproblémově plavat. Potěr ihned přijímá potravu. Krmit lze vločkami, lepší je ale prvních cca 14 dní krmit artémiíí, potěr pak rychleji roste. Ve společenských akváriích je třeba počítat se ztrátami při vrhu, jelikož potěr bývá snadnou kořistí. Pokud chceme celý vrh, je nutné samici umístit do porodničky a po porodu odlovit, i když svůj potěr zpravidla nepožírá. Pro cílevědomý odchov výhradně jednoho barevného a tvarového typu je nutné pečlivě vybírat chovné exempláře. Pokud chceme odchovat jedince v chovných varietách, je velmi důležité ryby rozdělit dříve, než dorostou do pohlavní zralosti, aby nedošlo k nechtěnému oplodnění samic barevně jiným druhem.
Snášenlivost: Velmi přátelská a mírumilovná rybka vhodná do jednodruhových i společenských nádrží.
Délka života: Samec zpravidla 1-1,5 roku, samice 2-3 roky.
Min.velikost n.: 20 litrů pro 1 samce a 2 samice. Větší nádrž je ale lepší. Pokud je to možné, vždy chováme více samiček. Dá se chovat v malých nádržích bez škodlivých následků pro vzrůst jedinců a jejich nádherných barev.
Dop.počet ryb: Záleží pouze na velikosti akvária, kterému přizpůsobíme počet chovaných jedinců (základní pomůckou je poměr 1 cm délky ryby = 1 litr vody). Pozor na přerybnění. Jako všechny živorodky produkují hodně detritu, což má za následek zhoršení kvality vody, pokud dojde k zanedbání pravidelné výměny (cca 1x za týden). Gupky sice nejsou na základní parametry vody náročné, ale ve znečištěné vodě se jim nedaří a často pak dochází k úhynu.
Charakteristika: Příběh nejznámnější akvarijní ryby všech dob začal před 150 lety, 14. května 1856, kdy byla v oblasti Rio Guayre objevena. Ideální ryba pro začínající akvaristy, protože je nenáročná (při pravidelné údržbě akvária!!) a bez problémů se množí. Guppy jsou velmi tolerantní k vlastnostem vody. Žijí jak ve vodě měkké, tak i tvrdé. Ale nutná je voda bez škodlivin. Toho se dá dosáhnout pouze častou výměnou a dostačující filtrací. Detrit je nutné pravidelně odstraňovat, jelikož mnoho akvaristů si neuvědomuje, že tyto ryby spí v noci na dně. U zanedbané nádrže pak zvlášť u samců často dochází k bakteriálnímu rozpadu ploutví!! Velmi prošlechtěná paví očka jsou ale choulostivější, mají větší nároky na čistotu a kvalitu vody, bývají také náchylnější k nemocem. Nádrž může být libovolně osázená, úkryty nejsou nutné, pouze je dobré chovat více než jednu samičku, aby ji samec neuhonil. Existuje velké množství barevných a tvarových variant u samečků, vzniklých nekontrolovatelným křížením. Po celém světě se však konají mezinárodní výstavy chovatelů těchto ryb, pro které jsou určené mezinárodně uznávané standardy. Dle tvaru hřbetních a ocasních ploutví se rozlišují standardy: Triangel (dříve vějíř), Závoj, Prapor, Dvojitý mečík, Horní mečík, Dolní mečík, Lyra, Rýč, Kopí, Kruh a Jehla. Pro další přesnější určení je pak rozhodující zbarvení. Cena kvalitního chovného páru se pohybuje ve stokorunách a je nutné jej pořídit u zkušeného chovatele (v akvaristikách je nehledejte).
Poslední komentáře
16.06.2015 18:43:43: A vtip je brutální! :-? rychla mala pujcka
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.