Akvarijní rybky Tomáše a Erika

Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

Skalára Amazonská

Skalára Amazonská

Čeleď: Cichlidae (Vrubozubcovití)
Typ: Sladkovodní
Velikost: 12 - 15 cm
Původ: Jižní Amerika: Brazílie
Teplota: 23 - 28°C
Kyselost: 6 - 8 pH
Tvrdost: 5 - 15°dGH
Chov: Snadný
Obvyklá cena: 50 - 100 Kč
Lokalizace: Střední část nádrže
Krmení: Všežravec - preferuje živou potravu, mražené, granule, vločkové.
Pohlaví: Pohlaví je těžko rozeznatelné. Dá se rozlišit podle tvaru papily během doby tření. Samice ji má delší a silnější, samec naopak na konci do špičky. U starších ryb je samice je menší a samec má hrbol na čele. Hlava a hřbet zlato hnědé, boky stříbřité s modravým leskem. Na bocích je 5 - 7 příčných černých pruhů, z nichž většinou jen tři jsou sytěji zbarveny.
Samec Samice
Odchov: Vytírají se na nechráněný podklad, např. na listy, kousky dřeva, stěny akvária... Jikry jsou velké, šedohnědé a jejich počet se pohybuje mezi 300 až 1000 kusů. List s nakladenými jikrami můžeme odstřihnout a přemístit do menší nádrže se stejnou teplotou a vodou. Voda měkká, 24 - 26 °C. Potom je nutné silné vzduchování, jinak hrozí zaplísnění jiker. Potěr se vykulí přibližně za 60 hodin a za 3 až 7 dní se rozplave. V této době je důležité ryby nestresovat, jinak potěr okamžitě pozřou. Mladé rybky dokážou ihned po rozplavání přijmout nauplie žábronožky solné, poté se dá přejít na cyklop. Mladé páry skalár se musí učit, jak potěr vychovávat a proto se při prvním tření dají očekávat ztráty. Často se stává, že kladou společně dvě samičky bez přítomnosti samečka. Ve společenských akváriích skaláry nedokáží jikry ochránit před sumcovitými rybami.
Snášenlivost: Klidná hejnová ryba. V době tření je teritoriální a může být agresivní.
Délka života: Dlouhověká, v akváriích se při dobré péči dožívá 10 let.
Min.velikost n.: 150 litrů.
Dop.počet ryb: Hejno šesti a více kusů.
Charakteristika: Skaláry vyžadují bezpodmínečně dostatek různorodé živé potravy, stejnou potravu přestanou po čase přijímat. Chováme je ve velkých nádržích, vysokých alespoň 50 cm. Jsou to majestátné, dlouhověké, klidné ryby, pouze v období tření, kdy tvoří revíry, jsou agresivnější. Mohou být lekavé a citlivé na hluk, choulostivé při transportu. Mnohdy z neznámého důvodu hynou. Skaláry se dají chovat s menšími rybkami jen tehdy, pokud jsou na ně zvyklé od malička. Jinak se stává, že skaláry menší rybky požírají. Při nízké teplotě trpí nemocemi. Často k vyléčení postačí zvýšit teplotu. Jsou citlivé na chemikálie. Skalára amazonská má tmavší pruhy než skalára vysoká a dosahuje menších rozměrů. Existuje celá řada vyšlechtěných forem - kouřová, černá, mramorová, zlatá, albín, zebra, koi, červenohlavá, stříbrná...
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.