Akvarijní rybky Tomáše a Erika

Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

Parmička Černopruhá

Parmička Černopruhá

Černopruhá1.jpg

Parmička Černopruhá

Černopruhá.jpg

Čeleď: Cyprinidae (Kaprovití)
Synonyma: Parmička siamská
Typ: Sladkovodní
Velikost: 10 - 15 cm
Původ: JV Asie: Thajsko, Sumatra, Mlajsie, Borneo.
Teplota: 22 - 28°C
Kyselost: 6.5 - 8 pH
Tvrdost: 5 - 20°dGH
Chov: Snadný
Obvyklá cena: 25 - 50 Kč
Lokalizace: Střední a dolní část nádrže
Krmení: Je to ryba, kterou si mnozí do akvária pořizují diky její pověsti řasobijce. Je to zároveň jeden z mála vodních živočichů, který konzumuje i černou štětičkovou řasu - ruduchu. Přijímání potravy je u této ryby rozděleno na dvě fáze. V mládí se živi téměř výlučně řasami, převážně zelenými. Poté co povyroste (cca 5 a více cm) mění se na všežravce, kdy kromě řas přijímá veškerou běžnou potravu pro ryby (umělá krmiva, zelené i živé a mražené). I v dospělosti nepřestává konzumovat řasy. Černou štětičkovou řasu však konzumuje jen z nouze. Zelené řasy v přitomnosti těchto ryb nemají šanci na výraznější bujení. Pokud ovšem chcete, aby se vrhla i na černou řasu výrazněji, musíte přestat v akváriu na pár dní krmit. Jakmile má hlad, přestane si vybírat a konzumuje co najde. Hladovění však nesmí trvat příliš dlouho, jinak by se mohla výrazněji zaměřit i na okusování rostlin, což jinak nedělá. Ani tato ryba však nedělá zázraky. S řasou v akváriu může výrazně pomoci, ale pokud jsou v akváriu podmínky pro jejich bujení, budou se stále tvořit a ani tato rybka vás jich zcela nezbaví.
Pohlaví: Rozdíly mezi pohlavími nejsou viditelné. Běžným způsobem se nedá určit ani v dospělosti, jelikož se ryby v akváriích nerozmnožují.
Odchov: V zajetí se nerozmožuje. Všechny ryby pocházejí s importů.
Snášenlivost: Klidná, mírná rybka, která se výborně hodí do společenských akvárií.
Délka života: Dožívá se až 10 let.
Min.velikost n.: 60 a více litrů. Jsou to ryby dorůstající do cca 15 cm a chovat by se měly alespoň po dvou. Po dosažení velikosti přes 10 cm by měly být v akváriu o velikosti alespoň 100 litrů a větším.
Dop.počet ryb: Záleží pouze na velikosti akvária. Chovat by se mělo menší hejno 4 a více kusů. Žádné problémy nejsou při chovu 2 nebo 3 kusů, je ale nevhodné chovat je samostatně. Tyto ryby si jiných většinou nevšímají a prohánějí se po nádrži mezi sebou. Jeden kus je tak stresován, neprospívá, trpí nemocemi, rybka je lekavá a zpravidla umírá dříve, než je u tohoto druhu obvyklé.
Charakteristika: Jeden z nejlepších likvidátorů řas v akváriu. V krátké době dokáže spolehlivě dostat pod kontrolu porosty zejména zelených řas, ale i ruduchy, které si jiné ryby, požírající řasy, nevšímají. V případě nedostatku řas či jiné potravy, bohužel okusuje jemnější, křehčí rostliny. Potřebuje čistou vodu s co nejmenším obsahem dusíkatých látek a v dospělosti velkou nádrž. Je to rychlý plavec a dobrý skokan, nádrž proto musí být zakrytá. V zajetí tyto ryby rostou pomaleji a většinou nedosahují velikosti 15 cm. ROZLIŠOVACÍ ZNAKY: Tuto rybku si můžete v prodejně snadno splést s jinými, podobnými rybami. V mnoha akvaristikách pod jejím názvem prodávají jiný druh. Ty sice také konzumují řasy, ale ne ruduchu a navíc jsou mnohem agresivnější. Rybky jsou často prodávány velmi malé (cca 2 cm), věnujte proto pozornost rozlišovacím znakům, aby jste nepořídili jiný druh. Nejčastěji lze zaměnit s těmito druhy: Parmička krásnoploutvá (Epalzeorhynchos kalopterus), Přísavka thajská (Gyrinocheilus aymonieri), Parmička kambodžská - "falešný siamensis" (Garra cambodgiensis). PARMIČKA ČERNOPRUHÁ (známá pod zkratkou SAE -Siamese algae eater = siamský požírač řas) má 1 pár tenkých, dopředu směřujících fousků, zatímco všechny podobné druhy mají páry dva nebo žádný. Při pozorném sledování to lze bezpečně poznat již u malých rybek, 1 pár fousků je zároveň jediným opravdu spolehlivým rozlišovacím znakem. Dále pak - Černý pruh vede od nosu až na konec ocasní ploutve a nad ním již není žádný jiný. Všechny ploutve jsou průhledné, bez jakéhokoliv zbarvení. Spodní část těla je světlá, horní tmavší s viditelným mřížkováním.
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.