Akvarijní rybky Tomáše a Erika

Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

Neonka Černá

Neonka Černá

Čeleď: Characidae (Tetrovití)
Typ: Sladkovodní
Velikost: 3 - 5 cm
Původ: Jižní Amerika: Brazílie
Teplota: 22 - 27°C
Kyselost: 5.5 - 7.5 pH
Tvrdost: 5 - 15°dGH
Chov: Snadný
Lokalizace: Horní část nádrže
Krmení: Živé, mražené (buchanky, artémie, patentky, dafnie, nitěnky)a vločkové. Potravu příjimá z hladiny i sloupce, nikoliv však ze dna.
Pohlaví: Sameček je vždy štíhlejší. Samička je silnější a výrazně plnější v břichu.
Odchov: Malá nádrž o objemu 10 až 15 l, bez písku s vloženými jemnolistými rostlinami nebo s třecím roštem bez rostlin. Je nutno zachovat sterilní čistotu prostředí. Voda měkká, 4 – 8° dGH (dešťová, sněhová, z tůněk). Slabě kyselá, nejlépe 5,9 až 6,2 pH. Teplota je 26° C. Pro tření jsou nejvhodnější jednoleté rybky. Sameček může být i starší. Ne každý sameček je však pro tření vhodný. Páry neonek černých se netřou příliš vehementně a jsou náročnější na výběr partnera. Při chovu v hejnu se však neonky černé často třou ve společenském akváriu a i ve vodě pro chov nevhodné. Nejvhodnějším obdobím pro tření je listopad až květen. Po 8 až 10 dnech lze stejný pár znovu nasadit do tření. Po tření je nutno chovný pár ihned odlovit z vytírací nádrže (má-li možnost začne požírat jikry). Jikry jsou sklovitě průhledné, drobné a choulostivé na světlo. Proto je nutno nádrž zastínit. I silnější otřes jim škodí. Z jednoho tření je asi 100 až 200 jiker. Potěr se líhne za 24 hodin a pátý den se začne rozplavávat. Vývoj mladých rybek je problematický, neboť v prvních pěti dnech po rozplavání potřebují jemnou živou potravu (plankton), než zvládnou ulovit buchanky a perloočky. Do dvou měsíců je potěr velmi choulostivý na přelovování. Tře se při 26 °C ve velmi měkké vodě. Jikry se vyvíjejí v šeru.
Snášenlivost: Je společenská. Dle mé zkušenosti se dobře snáší např. s neonkou obecnou (tetrou neonovou), neonkou červenou, sekernatkou černopruhou, krunýřovcem skvrnitým.
Min.velikost n.: Nádrž o délce 60 cm, ca. 54 až 63 l. Nesnáší stísněné prostředí. Voda 22 až 28° C. Normální tvrdost 8 – 12° dGH (vodovodní, říční). Osázení běžnými rostlinami. Hustý porost s volným prostorem. Dno je vhodné co nejtmavší a osvětlení nemusí být příliš intenzivní. Vynikne tak lépe jejich zabarvení a ryby se cítí bezpečněji.
Dop.počet ryb: Neonka černá je čilá hejnová rybka horních a středních vrstev vody a měla by být chována v hejnku o 10 a více rybek. Je mírumilovná a společenská.
Charakteristika: Je to moc čilá, ale ne mírumilovná rybka! Často si dobírá ostatní rybky-zvláště ty menší. Její nejčastější pobyt je přímo pod hladinou kde ráda se honí s proudem od filtru. Tyto rybky se dobře snášejí s tetrama císařskýma-při pohledu z větší dálky je od sebe vlastně ani nepoznáte. Nerado je mít spolu s pavíma očkama (moje vlastní zkušenost). Akvárko mám vysoké 50cm a zatím jsem na dně neviděla ani jednou tyto neonky.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.