Akvarijní rybky Tomáše a Erika

Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

Krunýřovec sp. (obyčejný)

Krunýřovec sp. (obyčejný)

Čeleď: Loricariidae (Krunýřovcovití)
Synonyma: Ancistrus , Přísavka
Typ: Sladkovodní
Velikost: 10 - 15 cm
Původ: kříženec
Teplota: 18 - 30°C
Kyselost: 6.5 - 7.5 pH
Tvrdost: 2 - 19°dGH
Chov: Snadný
Obvyklá cena: 15 - 40 Kč
Lokalizace: Dolní část nádrže
Krmení: Všežravec, upřednostňuje rostlinou stravu, dobrý řasožrout.
Pohlaví: Sameček má vousky na tlamce a na čele, silné a dlouhé; samička má vousky na tlamce, krátké a tenké, v jedné řadě.Hmatové výrůstky jsou dobře viditelné jen na předních okrajích ploutví.
Odchov: Předpokladem pro úspěšný odchov je chovat několik jedinců od mládí společně v jedné nádrži. Dospělý sameček obhajuje teritorium. Pro vybraný pár postačí středně velká nádrž bez osázení, s vloženou břidlicí, kameny, jeskyňkami nebo trubkou. Rybky se vytírají do jeskyněk, kde samička lepí jikry na podklad. Potěr se vykulí za 3-5 dní, za další 4 dny stráví žloutkový váček. Pro odchov bohatě stačí sušené krmení a řasy. Růst zrychlý salátové listy se zakrátko pokryjí řasou a změknou. Později můžeme přidávat různou sušenou potravu, spařený mrazený špenát a sekané nitěnky. Samec chrání potěr až do rozplavání a potom si už nevšímá mladých.
Snášenlivost: Vůči samcům o stejné nebo menší velikosti čeledi loricariidae je teritoriální.
Délka života: Až 10 let.
Min.velikost n.: 50 l
Dop.počet ryb: 3: 2samice, 1 samec.
Charakteristika: Tato ryba je výsledek postupného neúmyslného křížení 3 přírodních druhů: krunýřovec mnohoostný + krunýřovec skvrnitý + krunýřovec modrý (přívěskatý) proto se označuje jako ancistrus sp., u nás na stránkách ho pro začátečníky označujeme česky jako krunýřovec sp. (obyčejný). Bohužel se u nás prodává pod názvy původních druhů, takže spousta akvaristů ani neví co mají doma. Postupem času byla vyšlechtěna závojová forma (long fin), albinotická forma (gold) a albinotickou závojová forma (gold long fin). Je to klidná ryba žijící u dna. Aktivní je hlavně v noci. Zbarvení je hnědé až tmavohnědé se světlými nepravidelnými skvrnami. Břišní část je světle šedozelená nebo hnědá a po celém těle jsou bílé tečky, které můžou mít u každého jedince jinou velikost.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.