Akvarijní rybky Tomáše a Erika

Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

Danio Pruhované

Danio Pruhované

Danio1.jpg

Danio Pruhované

Danio.jpg

Čeleď: Cyprinidae (Kaprovití)
Synonyma: Zebřička
Typ: Sladkovodní
Velikost: 4 - 5 cm
Původ: Asie: Přední Indie, Pákistán, Bangladéš.
Teplota: 19 - 26°C
Kyselost: 6 - 8 pH
Tvrdost: 5 - 19°dGH
Chov: Snadný
Obvyklá cena: 15 - 20 Kč
Lokalizace: Horní a střední část nádrže
Krmení: Všežravec - vločkové, živé i mražené. Rády loví také drobný hmyz z hladiny.
Pohlaví: Sameček je delší a štíhlejší. Zlatožluté pruhy se u samce výrazněji lesknou. Samička je plnější v břišní části, které je bělavé. Pruhování není tak výrazně lesklé, pruhy místo zlaté mohou mít spíše stříbrný nádech. Charakteristické pro obě pohlaví jsou modré, kovově lesklé pruhy po celé délce těla a kolem tlamky jsou dva dlouhé a dva krátké vousky. U nás se prodává divoká forma i vyšechtěná závojnatá forma.
Odchov: Pokud se chceme pokusit o odchov, máme dvě možnosti. Ryby můžeme nechat vytřít v párech v třecích nádržkách. Při snaze dosáhnout většího množství ryb přemístíme cca 5 samců a 10 samic do samostatné nádrže, do které přidáme jemnolisté rostliny. Ryby jsou v prostředí s čerstvou vodou stimulovány k hromadnému tření (ideální parametry pro jikry: celková tvrdost 5-8°dGH, pH 6,5-6,8 a teplota 25-27°C.). Ke tření dochází většinou ráno. Po vytření je nutné dospělce odlovit, jinak požerou své jikry. Nepřehánět s Acriflavinem či jiným protiplísňovým prostředkem - při předávkování hrozí, že nedojde k vykulení potěru). Jiker od jedné samice bývá mezi 300-500 kusy. Potěr se líhne v závislosti na teplotě po cca 36 hodinách. Po rozplavání krmíme vařeným žloutkem nebo sušenými vejci, případně prachovým krmivem pro nejmenší potěr. Krmit lze již od začátku drobným planktonem (je třeba počítat s vyššími ztrátami, jelikož všechen potěr ho nedokáže ulovit). Rybky je pak třeba třídit podle velikosti. Poté krmíme živou potravou, žábronožkou solnou a ve velikosti cca 1,5 cm již přijímají běžnou potravu. Od jara do léta se mohou vytírat každé tři týdny. Pokud se samička včas nevytře, hrozí zatvrdnutí jiker. Zajímavá je u tohoto druhu také párová věrnost. Po vzniku páru se často odmítají třít s jiným partnerem.
Snášenlivost: Mírumilovná, společenská, hejnová rybka. Je velmi čilá, rychle a vytrvale plave. Vhodná pro začátečníky.
Délka života: Zpravidla 2-4 roky.
Min.velikost n.: 40 litrů (chovat v hejnu).
Dop.počet ryb: 5 a více kusů.
Charakteristika: Občas se můžete setkat také s názvem Danio zlaté a velmi často pak s názvem Zebřička. Je to čilá hejnová rybka, která se hodí i do malého akvária (tak, aby bylo pohromadě nejméně 5 kusů). Často je v nabídce obchodů také závojová forma. Chovejte však v nádrži vždy jen jednu formu. Závojnatá forma je choulostivější a pomalejší, což způsobuje potíže, neboť čilejší divoká dánia jim okusují ploutve. V akváriu s dánii by rozhodně neměl chybět prostor pro plavání. Osázení může být libovolné, skrýše nejsou potřeba. Občas vyskakují nad hladinu, proto by nádrž měla být zakrytá. Nejsou nijak nároční na parametry vody, rychle a vytrvale plavou, mají rádi proudění vody. Závojnatá forma je náchylnější na nemoci, především krupičku a plísňové nemoci. Nechováme je s rybami, které by mohly svým neustálým plaváním rušit. Má raději nižší teploty, krátce vydrží i pokles pod 18°C. Při teplotách nad 29°C se necítí dobře a hrozí úhyn. Je třeba také připomenout případ geneticky modifikované akvarijní rybky, kdy tomuto druhu vědci do genomu vložili gen pro tvorbu svítícího proteinu (červená, zelená a žlutá varianta). Vznikly tak dvě formy: Transgenní dánio pruhované (Danio rerio) typ rerio a Transgenní dánio pruhované (Danio rerio) typ frankei (tečkované). Zatímco např. v USA je možné tyto ryby běžně chovat, u nás hrozí případnému zájemci vysoká pokuta /// Česká inspekce životního prostředí upozorňuje na výskyt nepovolené geneticky modifikované akvarijní ryby dánio pruhované /Danio rerio/ v prodejnách akvarijních ryb, v nabídce velkoobchodů, na burzách a výstavách. Dále připomíná, že všichni, kteří s tímto živočichem nakládají, (především obchodníci, chovatelé atd.) se vystavují postihu (vysokým pokutám) za neoprávněné nakládání s nepovoleným geneticky modifikovaným organismem podle zákona č.78/2004 Sb. ///.
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.