Akvarijní rybky Tomáše a Erika

Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

Čichavec Zlatý

Čichavec Zlatý


 • Čeleď: Osphronemidae (Guramovití)
  Typ: Sladkovodní
  Velikost: 10 - 15 cm
  Původ: Vyšlechtená forma.
  Teplota: 22 - 28°C
  Kyselost: 6 - 8.5 pH
  Tvrdost: 5 - 28°dGH
  Chov: Snadný
  Obvyklá cena: 30 - 60 Kč
  Lokalizace: Celá nádrž
  Krmení: Všežravec - živé, mražené, vločkové, granule, přikrmovat zelenou potravou.
  Pohlaví: Sameček má hřbetní ploutev protaženou vzadu do špičky. Samička je menší, plnější v bříšku a má zakulacenou hřbetní ploutev.
  Odchov: 26°C - střední nádrž, libovolně osázená, popřípadě i bez písku, doplněná plovoucími rostlinami. Pro úkryt samičky před samečkem je dobré vložit do nádrže kameny. Voda měkká až středně tvrdá. Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází k výtěru. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a vyprskává do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 15 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a za 3 - 4 dny po jeho rozplavání odlovíme také samečka. První tři dny po vylíhnutí není třeba krmit /tráví vaječný žloudek/. Potěr po rozplavání přijímá drobnou jemnou živou potravu /viřník, nálevník/, popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu, nebo prachové krmivo /Sera Micron../. 11-14 den, dle velikosti rybek, je nutné začít podávat živou potravu, vylíhlou žábronožku solnou. Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se doporučuje v té době velmi jemně vzduchovat vodu v nádržce /silné vzduchování nebo proud vody má za následek umlácení potěru/. Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí — labyrint. V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto mezidobí větším soustem často zadáví. Po cca 5 týdnech od vylíhnutí začíná přijímat i jinou potravu. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti. Rybky jsou velmi plodné. Z jednoho tření bývá 500-1000 jiker. Tření lze od jara do léta několikrát opakovat.
  Snášenlivost: Klidná, mírumilovná ryba. Občas lekavá, citlivá na otřesy.
  Délka života: Dlouhověká.
  Min.velikost n.: 100 litrů.
  Dop.počet ryb: Chovat v páru.
  Charakteristika: Je to vyšlechtěna forma s výrazně zlatým zbarvením těla. Pozor na slepou hladinu! Viz rady. Rybky jsou lekavé při otřesech a prudkých pohybech u nádrže. Doporučuje se chovat je ve společnosti stejně mírných rybek, jinak se bude schovávat. Vyžaduje prostor pro plavání. Nádrž hustě osázená s úkryty pro samičky. Čistá voda a dobrá filtrace. Nádrž musí být zakrytá, jinak mohou vyskočit nebo se nachladit. Je to odolná ryba nenáročná na prostředí. Potěr ostatních ryb samozřejmě považují za příjemné zpestření jídelníčku. Pohlavně dospívá ve druhém roce.
Poslední komentáře
07.06.2016 18:17:36: To издевка taková, ano? :-P pujcky online na pobocce
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.