Akvarijní rybky Tomáše a Erika

Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

Čichavec Zakrslý

Čichavec Zakrslý

Čeleď: Osphronemidae (Guramovití)
Typ: Sladkovodní
Velikost: 5 - 7 cm
Původ: Jihovýchodní Asie, Indie, Bengálsko, Bangladéš, Pákistán.
Teplota: 24 - 28°C
Kyselost: 6 - 7.5 pH
Tvrdost: 4 - 19°dGH
Chov: Poměrně obtížný
Obvyklá cena: 30 - 60 Kč
Lokalizace: Celá nádrž
Krmení: Všežravec - živé, mražené, vločkové, granule, přikrmovat zelenou potravou.
Pohlaví: Samci jsou barevnější a mají červené a modré pásky napříč těla. Samice naopak bývají nenápadné se stříbřitým tělem, je menší, plnější v bříšku.
Odchov: Někdy během stavby hnízda sameček na samičku doráží a pronásleduje ji, ale pokud má samička možnost vyhledat úkryt, nic se nemůže stát. Při samotném tření sameček těsně obejme samičku a v tomto objetí se rybky otočí bříškem k hladině, kde současně vypustí své pohlavní produkty. Drobné průhledné jikry jsou lehčí než voda a stoupají k hladině, kde je sameček posbírá a pečlivě uloží do pěnového hnízda. 26°C - střední nádrž, libovolně osázená, popřípadě i bez písku, doplněná plovoucími rostlinami. Pro úkryt samičky před samečkem je dobré vložit do nádrže kameny. Voda měkká až středně tvrdá. Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází k výtěru. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a vyprskává do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 15 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a za 3 - 4 dny po jeho rozplavání odlovíme také samečka. První tři dny po vylíhnutí není třeba krmit /tráví vaječný žloudek/. Potěr po rozplavání přijímá drobnou jemnou živou potravu /viřník, nálevník/, popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu, nebo prachové krmivo /Sera Micron../. 11-14 den, dle velikosti rybek, je nutné začít podávat živou potravu, vylíhlou žábronožku solnou. Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se doporučuje v té době velmi jemně vzduchovat vodu v nádržce /silné vzduchování nebo proud vody má za následek umlácení potěru/. Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí — labyrint. V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto mezidobí větším soustem často zadáví. Po cca 5 týdnech od vylíhnutí začíná přijímat i jinou potravu. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti. Rybky jsou velmi plodné. Z jednoho tření bývá 500-1000 jiker. Tření lze od jara do léta několikrát opakovat.
Snášenlivost: Klidná, mírumilovná ryba. Občas lekavá, citlivá na otřesy.
Délka života: Středněvěká.
Min.velikost n.: 60 litrů.
Dop.počet ryb: Chovat v páru.
Charakteristika: Rybky jsou lekavé při otřesech a prudkých pohybech u nádrže. Doporučuje se chovat je ve společnosti stejně mírných rybek, jinak se bude schovávat. Vyžaduje prostor pro plavání. Nádrž hustě osázená s úkryty pro samičky. Čistá voda a dobrá filtrace. Nádrž musí být zakrytá, jinak mohou vyskočit nebo se nachladit. Citliví na znečištění vody a na vyšší koncentraci dusíkatých látek. Existuje více barevných variant - red (červená), kobalt (modrá)....
 
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.