Akvarijní rybky Tomáše a Erika

Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

Bojovnice Pestrá

Bojovnice Pestrá

Bojovnice1.jpg

Bojovnice Pestrá

Bojovnice.jpg

Čeleď: Osphronemidae (Guramovití)
Typ: Sladkovodní
Velikost: 6 cm
Původ: Asie: Thajsko, Zadní Indie, Malajský poloostrov, Siam, Sumatra, Jáva a Borneo
Teplota: 22 - 30°C
Kyselost: 6 - 8 pH
Tvrdost: 5 - 25°dGH
Chov: Poměrně snadný
Obvyklá cena: 60 - 110 Kč
Lokalizace: Horní část nádrže
Krmení: Všežravec - živé, mražené, sušené, vločkové.
Pohlaví: Samička je bledě vybarvená, tlamku má špičatou a na trupu několik tmavých podélných pruhů. Sameček je výrazněji vybarven, je větší a má delší ploutve. Pohlaví lze spolehlivě určit zpravidla ve stáří cca 6 měsíců (dle velikosti ryb).
Odchov: 26°C - Menší nádrž, libovolně osazená, popřípadě i bez písku, doplněná plovoucími rostlinami. Pro úkryt samičky před samečkem je dobré vložit do nádrže kameny. Voda měkká až středně tvrdá. Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází k výtěru. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a vyprskává do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 15 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a za 3 - 4 dny po jeho rozplavání odlovíme také samečka. První tři dny po vylíhnutí není třeba krmit /tráví vaječný žloudek/. Potěr po rozplavání přijímá drobnou jemnou živou potravu /viřník, nálevník/, popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu, nebo prachové krmivo /Sera Micron../. 11-14 den, dle velikosti rybek, je nutné začít podávat živou potravu, vylíhlou žábronožku solnou. Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se doporučuje v té době velmi jemně vzduchovat vodu v nádržce /silné vzduchování nebo proud vody má za následek umlácení potěru/. Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí — labyrint. V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto mezidobí větším soustem často zadáví. Po cca 5 týdnech od vylíhnutí začíná přijímat i jinou potravu. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti.
Snášenlivost: V rámci svého druhu lze chovat v jedné nádrži pouze jednoho samce. K ostatním rybám je mírná. Potěr jiných ryb považuje za kořist.
Délka života: 2-3 roky.
Min.velikost n.: 20 litrů pro jeden kus, 30 litrů pro pár.
Dop.počet ryb: 1 samec a 2 samice. Nikdy ne 2 samce v jedné nádrži.
Charakteristika: Doporučuje se chovat pouze jednoho samečka, protože dospělí samci jsou mezi sebou velmi nesnášenliví. Vyžaduje stálou slabou filtraci vody. Pro své potomstvo staví sameček pěnové hnízdo. Samečci reagují také na svůj obraz v zrcadle /předvádění se před zrcadlem posiluje samci ploutve, ale naopak trvalé umístění zrcátka do akvária ho vyčerpává a může uhynout/. Bojovnice je klidná ryba, vhodná do společenského akvária. Dobře se cítí v hustě zarostlé nádrži s možnostmi úkrytů. Plovoucí rostliny jsou velmi vhodné. Ideální je nižší sloupec vody okolo 30 cm. Základní druhy se rozlišují podle typu ploutví (standard ČLA): Shorttail (ST) (krátký) - ocasní ploutev může být kulatá nebo půlkruhová, přírodní forma. Veiltail (VT) (závoj) - nejběžnější, nahoře a dole je mírně elipticky zaoblený, konec ocasu rovný. Halfmoon (HM) /půlměsíc) - ocasní ploutev by měla být polokruhovitá s úhlem 180°. Deltatail (DT) (deltovitý) - ocasní ploutev má trojúhelníkovitý tvar a je širší. Doubletail (DT) (dvojitý) - vyšlechtěná forma /jinak též Libby Betta/. Crowntail (CT) (koruna) - paprsky ploutví přesahují přes okraj hřbetní, řitní a ocasní ploutve. Plakat (PK), Kombinované variety (CV) Zvlášť se pak u každé formy rozlišuje, zda se jedná o jednobarevnou nebo vícebarevnou.
 
Posledni komentare
25.12.2011 12:24:17: Díky vám si s mou bojovnicí vím rady.Děkujismiley${1}smiley${1}
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.